Suwnice

An Overhead Crane equiped with a Conductix-Wampfler C-Rail Cable Festoon System

Podnoszenie i przemieszczanie towarów to element składowy praktycznie każdego procesu produkcji, montażu lub transportu. Urządzenia do podnoszenia można zaprojektować w bardzo różny sposób, zależnie od wielkości i ciężaru przenoszonych materiałów oraz towarów. Każde z takich urządzeń łączy jednak to, że bazują one na ruchu w płaszczyznach poziomej i pionowej. Suwnice to urządzenia najpowszechniej wykorzystywane do transportu materiałów, zaraz po rozwiązaniach do podnoszenia i przemieszczania instalowanych na podłodze (naziemne). Wachlarz typów suwnic jest tak ogromny, jak rodzaje towarów transportowych przy ich pomocy – na całym świecie i każdego dnia. Zaczynając od prostych wyciągów na belkach stałych lub obrotowych, poprzez suwnice, aż po w pełni zautomatyzowane suwnice procesowe przeznaczone do ściśle określonych zadań. Kluczową rolę w zagwarantowaniu bezpiecznej, niezawodnej i wydajnej pracy wszystkich typów suwnic odgrywają systemy do przesyłu energii elektrycznej i danych. Takie systemy muszą być ściśle dostosowane do konkretnego typu wymagań, ponieważ suwnice różnią się między sobą nie tylko indywidualną konstrukcją, ale także funkcjami. Należy także wziąć pod uwagę szeroki zakres różnych środowisk pracy suwnic, np. fabryki, huty żelaza, piece do wytapiania aluminium, złomowiska, zakłady produkcji drewna oraz zakłady termicznego przekształcania odpadów (WCR) – każde z takich środowisk wyznacza bardzo wysokie i wyspecjalizowane standardy działania systemów do przesyłu energii elektrycznej i danych.

Conductix-Wampfler to globalny lider w dziedzinie systemów zasilania suwnic. Oferujemy ustandaryzowane rozwiązania na potrzeby wszystkich typów suwnic. Możemy także sprostać indywidualnym zamówieniom. Conductix-Wampfler oferuje rozbudowaną sieć centrów sprzedaży i projektowania, które są zawsze blisko naszych klientów. Posiadamy magazyny lokalne i gwarantujemy krótkie czasy realizacji w przypadku produktów standardowych, co przekłada się na najwyższy dostępny poziom wsparcia dla naszych klientów.

Szyny prądowe – stosowane do zasilania torów jezdnych suwnic, oferujemy systemy szyn prądowych jednofazowych izolowanych, wielofazowych lub obudowanych. Doświadczenie pokazuje, że są to najbardziej niezawodne i opłacalne ekonomicznie rozwiązania. Także ruch poprzeczny suwnic może być sterowany za pomocą szynoprzewodów, wykorzystując do tego celu dedykowane systemy do przesyłu danych

Systemy wózków kablowych – mechanizm ruchu poprzecznego suwnic można wyposażyć w tradycyjne, ale niezwykle niezawodne i wytrzymałe systemy wózków kablowych (z napędem silnikowym lub bez)

Prowadniki kablowe – można je wykorzystać do prowadzenia kabli sterującymi ruchem poprzecznym suwnic oraz na suwnicach z wysięgnikami przedłużalnymi.

Bębny kablowe z napędem sprężynowym lub silnikowym – mogą obsługiwać kable wykorzystywane do podnoszenia w pionie.

Pierścienie ślizgowe – przekazują zasilanie i sygnały sterujące do elementów ruchomych suwnic, które wykonują ruch obrotowy w zakresie 360 stopni.

Zderzaki gumowe lub komorowe – amortyzują bezpośrednie zderzenia zachodzące pomiędzy podzespołami suwnic.

Suwnice procesowe

Opis instalacji
Suwnice procesowe w zakładach produkcji cementu

Kraj
Republika Czeska

Miasto
Radotín

Biuro reprezentanta
Conductix-Wampfler s.r.o. [CZ]

Operator
Českomoravský cement, a.s.

Wymagania techniczne
Zasilanie główne do dwóch (2) suwnic pomostowych

Przebieg systemu
Liniowy

Zasięg przemieszczania (ładunek)
57 m

Prędkość przemieszczania (ładunek)
60 m/min

Produkt(y)
• Szyna prądowa, program 0812 SinglePowerLine

Liczba biegunów
3 + uziom ochronny (PE)

Prąd
400 A

Napięcie
400 V

Uwarunkowania środowiskowe
Bardzo duże obciążenie pyłem