Poleć
Usuń plik
Usunąć dokument <span id="remove-document-name"></span> z karty zamówień?
"Zielone” elektrownie wiatrowe pozwalają przekształcić obroty łopat na elektryczność, wykorzystując do tego umieszczony w gondoli generator. Skupiska wiatraków nazywane farmami możemy spotkać w wielu miejscach na świecie, np na odsłoniętych zboczach wzgórz, obszarach przybrzeżnych, a także coraz częściej na morzu – innymi słowy wszędzie tam, gdzie wiatr jest wystarczająco stabilny. W ostatnich latach znacznie wzrósł segment elektrowni wiatrowych dużej mocy rzędu 3-5 MW, zarówno pod względem technologicznym, jak i rozmiarowym. Z tego względu do przesyłania energii i danych projektanci potrzebują podzespołów elektrycznych o wysokiej jakości, niezawodnych i coraz bardziej wyspecjalizowanych, które sprostają tak wysokim wymaganiom. Regulacja kąta położenia łopat i skoku wirnika umożliwia dostosowanie współczesnych silników wiatrowych do zmiennych parametrów wiatru. Wymaga to jednak przesłania zasilania i danych z podzespołów stacjonarnych do obracających się łopat. Ponadto z generatora do sieci energetycznej musi przepłynąć prąd, niekiedy aż 5 MW. Łączne koszty związane z materiałami i instalacją przewodów biegnących w dół wież turbin są na tyle znaczące, że producenci OEM są zmuszeni do poszukiwania rozwiązań bardziej skutecznych i opłacalnych ekonomicznie. Potrzebują ponadto podzespołów o przedłużonej żywotności i wymagających minimalnej konserwacji, aby sprostać wymaganiom wydajnościowym.
Dzięki wykorzystaniu naszego bogatego doświadczenia i wiedzy technicznej z dziedziny automatyki udało się nam stworzyć nowe rodzaje szynoprzewodów i pierścieni ślizgowych. Poprzez zastosowanie koncepcji modułowej budowy podzespołów możemy sprostać wymaganiom elektrycznym stawianym przez elektownie wiatrowe, a także dostosować się do indywidualnych potrzeb dotyczących sterowania.
Tower BussTM system aluminiowych szyn zbiorczych – jest to korzystna finansowo i unikatowa alternatywa dla kabli wykorzystywanych do przesyłu energii i danych z turbiny na dół, którą z powodzeniem wykorzystujemy w setkach zainstalowanych wież wiatrowych. Szyny wykonano z utwardzonego aluminium odpornego na korozję, które szczególnie dobrze nadaje się do przesyłania niskich i średnich napięć. Przewody wyposażono w izolację ochronną i można je swobodnie układać wewnątrz wieży. Poszczególne odcinki przewodów są łączone śrubami, aby utworzyć w ten sposób ciągłą szynę zbiorczą. Szynoprzewody są łatwe i bezpieczne w instalacji – istnieje możliwość ich częściowego montażu w fabryce budującej wieże pod turbiny, aby skrócić czas i koszt montażu.
Zespoły pierścieni ślizgowych PCS – są to pozłacane pierścienie ślizgowe wraz z unikatowym układem szczotek ze stopu złota produkcji Conductix-Wampfler, które spełniają wymagania przesyłu długookresowego bez konieczności ich konserwacji. Kluczowym elementem gwarantującym opłacalną ekonomicznie pracę turbiny stanowią szczotki o żywotności 100 milionów obrotów lub więcej. Zastosowanie po stronie stojana i po stronie wirnika łączników zgodnych ze standardami branżowymi umożliwia wykonanie bezpośredniego połączenia z koncentratorem turbiny i systemem w gondoli. Zespoły pierścieni ślizgowych PCS obejmują obudowę mechaniczną i łączniki spełniające wszystkie wymagania producentów. Zespoły są także dostępne w wersji ze światłowodowymi złączami obrotowymi (FORJ) do przesyłania danych za pomocą światłowodów oraz do przetworników położenia.